MegaMisja

W tym roku szkolnym klasa III kontynuuje swoją przygodę z Megamisją.

W tym roku szkolnym klasa III kontynuuje swoją przygodę z Megamisją.
W pierwszym semestrze realizowaliśmy zadania zawarte w trzech tematach głównych:
1. Ekonomiczne aspekty działania mediów
2. Kompetencje cyfrowe
3. Mobilne bezpieczeństwo.
Podczas zajęć dzieci miały okazję przypomnieć sobie, jak przygotować siebie i sprzęt komputerowy do bezpiecznej pracy, stworzyły dokument zawierający "Zasady pracy z komputerem", następnie zabrały go do domu, aby pamiętać i stosować te zasady w życiu codziennym.
Rozmawialiśmy o tym, jakie dane mogą gromadzić w komputerze, jak można je porządkować, dowolnie przenosić z jednych folderów do drugich, oglądać, odsłuchiwać, czytać – czyli wielokrotnie wracać do swoich wspomnień schowanych w komputerze. Wspólnie zdefiniowaliśmy słowo „komunikat”, wcielaliśmy się w rolę nadawcy i odbiorcy, odkryliśmy, w których mediach nadawane są komunikaty, do których możemy wracać wielokrotnie, a w których – jeśli nie nagramy prezentowanych treści – zobaczymy, usłyszymy lub przeczytamy dany komunikat tylko raz. Komunikat, nadawca i odbiorca, to pojęcia dobrze nam już znane. Zajęcia przeprowadzane w ramach Megamisji pokazały nam także finansowe aspekty związane z korzystaniem z mediów. Zwracaliśmy uwagę na różne sytuacje, w których trzeba zachować szczególną rozwagę w użytkowaniu mediów. Korzystanie z rożnego rodzaju usług nie zawsze jest bezpłatne i za"darmowe“ minuty, też się płaci. To temat bardzo aktualny w dzisiejszych czasach. Komunikaty, które do nas docierają mają one różne cele, treść i formę. Dzieci dowiedziały się, które z nich zostały stworzone, aby przekazać nam pewną wiedzę, pewne użyteczne informacje, a które są tylko reklamą produktów czy usług.
Największym powodzeniem cieszyły się zajęcia będące zaproszeniem do magicznego świata filmu. Dzieci sprawdziły swoje siły w sztuce aktorskiej, reżyserskiej i operatorskiej a pretekstem do powstania ich pierwszych filmowych dzieł była -wszystkim dobrze znana - bajka o Czerwonym Kapturku. Konkurs filmowy był pretekstem do stworzenia dwóch nowych filmów „Scooby Doo“, „Mini kolędowanie“. Megamisja to nauka przez zabawę, tak też było w przypadku poznania działania różnych aplikacji. Na wyspie Aplikeili – skarbnicy wiedzy o niejednej aplikacji- mieszkały dzielne plemiona i zdobywały wiedzę z tabletów, byliśmy tam z nimi i też znamy już różne aplikacje . Dzieci dowiedziały się również co to jest chmura – taka, do której można „wlewać” nawet całe lawiny różnorodnych danych: zdjęć, filmów, słuchowisk, muzyki czy ebooków. Zobaczyły, jak stworzyć własną chmurę internetową i poznały jej kilka wad oraz zalet. Wszystkie zajęcia realizowane w ramach projektu były formą doskonałej zabawy z zastosowaniem różnorodnych form i metod pracy: burza mózgów, scenki dramowe, dyskusje, plakaty, prace plastyczne. Megamisja będzie kontynuowana w drugim semestrze.