Zaproś mnie na swoją lekcję: "O tym, jak grygolić bez felera i godać po kujowsku…"

25 maja, podczas lekcji języka polskiego, gościliśmy Panią Magdalenę Krajewską, która zorganizowała nam niesamowitą, wirtualną wyprawę na Kujawy. Zajęcia odbyły się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję. Jego twórcami są: nasz Gość oraz Pani Irmina Żarska.

O tym, jak grygolić bez felera

i godać po kujowsku…

Podczas spotkania online mieliśmy niepowtarzalną okazję poznać tajniki gwary kujawskiej (rozśmieszyło nas zwłaszcza jedno słowo!), od­wiedzić stolicę Kujaw Zachodnich – Inowrocław (miasto usytuowane na nieczynnej już kopalni soli) oraz przypomnieć sobie pobyt w Kruszwicy.

Pani Magda przedstawiła także informacje o znanych postaciach, związanych nie tylko z regionem, w którym mieszka, ale także z Podha­lem. Prowadząca wspomniała o Janie Kasprowiczu i Stanisławie Przyby­szewskim. Ten ostatni, właśnie w Zakopanem, oświadczył przyjacielowi, że zakochał się w jego żonie. Dowiedzieliśmy się, że Kujawy to również mała ojczyzna prymasów Polski – nieżyjącego już Abp. Józefa Glempa i obecnego – Abp. Wojciecha Polaka. Natomiast Miss Polski 1993, Agniesz­ka Pachałko, uczęszczała do tego samej szkoły średniej, w której uczył się nasz Gość, czyli do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.

Poznaliśmy także wyjątkowe zwyczaje, np. „Przywołówki dynguso­we” i pożegnanie karnawału z „Tuczyńską Kozą”. Mieliśmy okazję przyj­rzeć się również tradycyjnym strojom kujawskim.

Chcąc dać upust męczącym nas talentom, śpiewaliśmy też piosenkę o „łoleju z pirszygo tłoczynio”! Oczywiście śpiewająco zakończyło się na­sze spotkanie, ponieważ chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować Pani Magdzie za przyjęcia naszego zaproszenia:

W Brzegach Panią dziś gościmy!

Wizyty nie zabocymy!

Co by nos Pani piykniy wspominała

I do nos znów zawitała!

Piykniy Wos dziś juz pytomy

I Kujawy pozdrowiomy!

„Oswoiliśmy się” z już nauczaniem zdalnym, którego plusem jest niewątpliwie możliwość zapraszania takich Wspaniałych Gości jak Pani Magdalena. Mamy nadzieję, że do zaś! Tej wizyty na pewno nie zabocy­my! Godomy scyrom prowde, bo kozdy z nos to zodyn chachmynt! Pozdro­wienia dla Stefana!

UWAGA!!!

Była to pierwsza, ale nie ostatnia lekcja organizowana w ramach tej wspaniałej akcji, o której możecie przeczytać tutaj:

Dominika Miśkowiec i uczniowie klasy VII