Zaproś mnie na swoja lekcję: "Pòzdrówczi z Kaszëb! "

Sezon wyjątkowych, wirtualnych wypraw w pełni… 2 czerwca w ra­mach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lek­cję, niezmiernie miło było nam gościć Panią Annę Molendę,  dzięki której „byliśmy” na drugim końcu Polski – na Kaszubach!

Pòzdrówczi z Kaszëb!

Sezon wyjątkowych, wirtualnych wypraw w pełni… 2 czerwca w ra­mach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lek­cję, niezmiernie miło było nam gościć Panią Annę Molendę,  dzięki której „byliśmy” na drugim końcu Polski – na Kaszubach!

W klimat tego niezwykłego spotkania wprowadziło nas serdeczne powitanie w języku kaszubskim – od 2005 roku niebędącego już gwarą! Mogliśmy je usłyszeć i przeczytać. Okazało się, jesteśmy wzrokowcami, ponieważ po uważnym prześledzeniu tekstu wszyscy go zrozumieliśmy :)

Palcem po mapie monitora, która w języku kaszubskim to KÔRTA KRAJU KASZËBÓW, „przenieśliśmy się”, dzięki naszemu Gościowi, na północ Polski. Pani Anna jest nauczycielem geografii, dlatego w bardzo zajmujący sposób opowiedziała o topografii regionu, „odwiedzanego” przez nas, póki co, wirtualnie. Przybliżyła nam również istotne dane staty­styczne dotyczące m. in. używania języka kaszubskiego, którego także uczy w szkole w Redzie. Dowiedzieliśmy się, że uczniowie mogą w tym języku zdawać egzaminy, a chętni – kontynuować zgłębianie jego taj­ników na studiach wyższych w Uniwersytecie Gdańskim. Kto wie, może ktoś z nas pokusi się o studiowanie etnofilologii kaszubskiej? Góral Pod­halański i mowa Kaszubów – to mogłoby być bardzo ciekawe! Pani Anna, aby uzmysłowić nam, że każdy może nauczyć się tego języka, włączyła podczas prezentacji fragment zwiastuna filmu Filipa Bajona Ka­merdyner. Sebastian Fabijański, aktor grający w nim główną rolę, chociaż urodzony w Warszawie, mówi płynnie po kaszubsku, więc my też możemy spróbować :) Trzeba by było uważać tylko na charakterystyczny dla gwary góralskiej akcent inicjalny :)

Podczas spotkania mieliśmy także okazję wysłuchać hymnu i przyj­rzeć się symbolom Kaszub, których stolicą jest…? No właśnie! Z pomocą przyszedł nasz Gość, cytując krótki, rymowany tekst. Wynikało z niego, że aż siedem miast kłóci się o „palmę pierwszeństwa” w tej kwestii!

Nie wolno zapomnieć również o tym, że w trakcie interdyscyplinar­nych zajęć z Panią Anną wysłuchaliśmy wyliczanki kaszubskiej oraz śpiewającej po kaszubsku Natalii Schroeder – piosenkarki, która pochodzi z okolic Bytowa. Obejrzeliśmy fragment filmu Shrek z dubbingiem w wykonaniu uczniów jednej ze szkół na Ka­szubach. Podziwialiśmy także piękny strój regionalny. Mała dygresja: z tekstem wyliczanki spotkamy się w klasie VIII, ponieważ został on przytoczony w „Zeszycie ćwiczeń”. Mamy nadzieję, że z tłumaczeniem na język ogólnopolski poradzimy sobie bez trudności :)

Oczywiście, podczas e-lekcji, poznaliśmy również zasady rządzące językiem kaszubskim. Pani Anna cierpliwie tłumaczyła wymowę samogło­sek i przedstawiała JÃZËKÒWÉ PÙŁAPCZÉ. Dzisiaj u nas brzydkie WIODRO (pogoda), więc KÒŁO (rower) zostaje w piwnicy lub garażu :)

Nasze wyjątkowe spotkanie za­kończyła prezentacja bardzo ciekawych informacji o zwyczajach kaszubskich: SCYNANIÉ  KANIË, CZÔRNÉ WIESELÉ, KASZËBSKÔ MALËNA, CHCEMË LE SO ZAŻËC. „Sma­kowaliśmy” też rarytasy tamtejszej kuchni. Nasz Gość polecał nam wybra­ne potrawy. Dobrze, że zjedliśmy już śniadanie, bo monitor mógłby „paść ofiarą”, zamiast kanapki z jajecznicą i szprotkami :)

Kończąc tę wspaniałą wyprawę, Pani Anna zaprosiła nas na ZJÔZD  KASZËBÓW, KASZËBSKÔ PIELGRZIMKÉ i MARSZ ŚLEDZIA. Jeżeli tylko będzie okazja, chęt­nie się wybierzemy, zatem do zaś! Pamiętamy, żeby uważać na podwójne nazwy miejscowości! Świat jest bardzo mały, więc mamy nadzieję, że spotkamy się z naszym Gościem „na żywo”! Do ùzdrzeniô!

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy Pani Annie nie podziękowali śpiewa­jąco za przyjęcie naszego zaproszenia:

Na północ my zawyndrowali,

Kasubski dzisiok poznawali!

Kapke trudno to jest mowa.

Dziywowały nos niektóre słowa,

Ale obiecujemy Pani Annie,

Ze bedziymy siy kasubskiego ucyć po kwarantannie!

Za nami kolejna, wyjątkowa e-lekcja, zorganizowana w ramach akcji zainicjowanej przez Panią Magdalenę Krajewską i Panią Irminę Żarską. Za kilka godzin będziemy na Śląsku:)

Dominika Miśkowiec i uczniowie klasy VII

Zdjęcia 1