Rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci

Zainteresowania czytelnicze w wieku szkolnym są silnie zróżnicowane, naszym zadaniem jest rozwijanie u dzieci potrzeby sięgania po książkę w każdym momencie życia. Dzieci, które dużo czytają mają lepszą pamięć, szybciej kojarzą fakty i posiadają więcej wiadomości. Książka pobudza ich wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Klasa III uczestniczy w Ogólnopolskim projekcie wspierającym rozwój czytelnictwa „Czytam z klasa. Lekturki spod chmurki.“ Projekt składa się z trzech modułów, w każdym omawiana jest wybrana lektura. Po zakończeniu modułu klasa otrzymuje odpowiedni certyfikat.
W ramach modułu I "Fikuśne lekturki spod chmurki' uczniowie, po zapoznaniu się z zasadami udziału w projekcie, rozpoczęli czytanie lektury pt. "Dzieci z Bullerbyn". Po przeczytaniu większej części lektury, uzupełnili specjalnie przygotowane Lekturniki i stworzyli zakładki do książek. Ich treść nawiązywała do tematyki książki. Najwięcej czasu, ale i najwięcej przyjemności przyniosło dzieciom wspólne tworzenie makiety Bullerbyn. Każde dziecko gromadziło w domu różne potrzebne przybory a następnie powstała z nich wspaniała wioska. Był koń, który ciągnął wóz, ludziki Lego, które były określonymi postaciami, domy, młyn, sklep i inne budynki. Zadanie to zintegrowało całą klasę i dało powody do wspaniałej zabawy.