Zaproś mnie na swoją lekcję: "Pŏrã słōw po Ślōnsku".

W tym samym dniu, czyli 2 czerwca, po wizycie na Kaszubach, przyszedł czas na Śląsk! W ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję, odwiedziła nas Pani Joanna Waszkowska, której ślōnsko godka jest bardzo gryfno!

Pŏrã słōw po Ślōnsku

Pani Rechtorka, odwołując się do przeszłości, wyjaśniła nam na początku, co to je Ślōnsk”. Dzięki temu zostaliśmy wyposażeni w solidną dawkę wiedzy geograficzno-historycznej i każdy z nas nie popełni gafy dotyczącej „odwiedzonego” dzisiaj regionu. Już wiemy, dlaczego na Śląsku mieszkają Hanysy, a w pobliskim Sosnowcu – Gorole (nie mylić z Góralami :) Prezentacja mapy Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej wszystko nam wyjaśniła!

Podczas wizyty w małej ojczyźnie Pani Joanny poznaliśmy również ptoki roztomajte, ponieważ Ślązacy mają wyjątkowy dar do tworzenia własnych nazw, nadawanych np. różnym przedmiotom. Zajęcia odbyły się w porze obiadowej, dlatego chętnie zjedlibyśmy karminadala z ciapkartoflami,            a może jednak żymłę z knobloszką :) Dowiedzieliśmy się także, że dla Ślązaków bardzo ważne jest „pielęgnowanie” legend o Heksach i Utopcach, które chętnie pogłaskamy, gdy odwiedzimy Katowice.

Nasz Gość wspomniał również o tym, że od ponad 30 lat usytuowane na Śląsku trzy ośrodki akademickie (w Katowicach, w Cieszynie i w Opolu) nie są w stanie porozumieć się, aby ślōnsko godka stała się w końcu językiem śląskim. Mamy nadzieję, że do konsensusu jednak dojdzie i czekamy na słownik, którego Pani Joanna będzie redaktorem!

W trakcie zajęć Pani Rechtorka zaprezentowała nam także możliwość włączenia emotikonów po śląsku na FB, który był szybszy od ośrodków akademickich i uznał już gwarę śląską jako oficjalny język. Przajã tymu!

Dowiedzieliśmy się bardzo dużo i przyznajemy, że Pani Joanna ansztekowała nas miłością do Śląska, który, mamy nadzieję, będziemy poznawać osobiście. Cieszymy się tym bardziej z tej wizyty, ponieważ nasz Gość, mimo swoich wielu obowiązków, postanowił spotkać się z nami wcześniej, niż początkowo planowaliśmy. Bardzo dziękujemy za e-lekcję, która stała się dla nas prezentem na Dzień Dziecka, bo właśnie 1 czerwca dowiedzieliśmy się o zmianie terminu spotkania :)  Pozdrawiamy Pani kota i sztyry morszczoki.

Aby tradycji stało się zadość, zaśpiewaliśmy Pani Joannie piosenkę jako wyraz wdzięczności za przyjęcie naszego zaproszenia:

Na Ślunsku my dzisiok byli!

Ślunskiej godki siy ucyli!

Umiliła nom Pani nose bytowanie.

Barz dziynkujem za lekcji przyryktowanie!

Piknie Wos nazod pytomy

I Ślunsk z Brzegów pozdrowiomy!

Cieszymy się, że przed nami kolejne spotkania z niezwykłymi Gośćmi, którzy „przybywają” do nas w ramach akcji zainicjowanej przez Panią Magdalenę Krajewską i Panią Irminę Żarską!

Dominika Miśkowiec i uczniowie klasy VII