INNOWACJA PEDAGOGICZNA pt. „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”

INNOWACJA PEDAGOGICZNA pt. „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” – międzynarodowy projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III edycja II, autorstwa Honoraty Szaneckiej. Innowacja opiera się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem. Ponadto innowacyjna formuła edycji II projektu polega na wzmacnianiu więzi ze środowiskiem przyrodniczym, rozwijaniu poczucia troski i odpowiedzialności za bliższe i dalsze otoczenie. Poprzez czytanie lektur, uczniowie zostaną wprowadzeni w problematykę dotyczącą zmian klimatycznych, postaw ekologicznych oraz szeroko pojętej ochrony środowiska. Od początku roku szkolnego wychowawca klasy 2 i 3 zrealizował z uczniami I MODUŁ - jesienny - MAŁA CHMURKA W KRAINIE DRZEW. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od poznania chmurki Tosi. Następnie wykonaliśmy gazetkę i klasowe drzewo czytelnicze, na którym wciąż pojawiają się nowe listki. Do realizacji zadań z tego modułu wybraliśmy lekturę Miry Lobe „BABCIA NA JABŁONI”, do której wykonaliśmy różnorodne zadania. Oprócz pracy w lekturnikach stworzyliśmy lapbooki do lektury. Wykonaliśmy również portret babci. Uczniowie klasy 2 i 3 dobrze wiedzą, że warto czytać dlatego też stworzyli piękny plakat zachęcający do czytania. Podczas kolejnego spotkania świętowaliśmy Dzień Drzewa. To było intensywne spotkanie, pełne nowych i ciekawych informacji, a oparte głównie na obserwacji i doświadczeniu. Odbyła się wycieczka, podczas której przypomnieliśmy sobie rodzaje drzew, rozpoznawaliśmy liście i mierzyliśmy obwody drzew. Szukaliśmy też odpowiedzi na pytanie: „ Co nam dają drzewa?”. Stworzyliśmy także piękne prace plastyczne. Oto efekty naszej pracy.