Literacka podróż śladami Henryka Sienkiewicza

29 kwietnia, w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję, gościliśmy Panią Agnieszkę Zielińską, która „zabrała” nas na fascynującą wyprawę śladami pierwszego polskiego – w dziedzinie literatury – laureata Nagrody Nobla.

Literacka podróż

śladami Henryka Sienkiewicza

Była to kolejna (czwarta i jednocześnie /niestety/ chyba ostatnia w tym roku szkolnym) e-lekcja, zorganizowana oczywiście w ramach wspaniałej akcji zainicjowanej w maju 2020 roku przez Panią Magdalenę Krajewską i Panią Irminę Żarską.

Pani Agnieszka jest autorką książek z cyklu Podróże literackie. Do tej pory powstały części dotyczące życia i twórczości Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa. Swoje wojaże nasz Gość opisuje także na blogu: http://mojepodrozeliterackie.blogspot.com/, do którego lektury serdecznie zachęcamy! W tym roku Pani Agnieszka planuje jeszcze wydać książki związane z miejscami odwiedzanymi przez Jana Kochanowskiego i Elizę Orzeszkową.

Podczas spotkania, dzięki naszemu Gościowi, podążyliśmy akurat szlakiem wytyczonym przez twórczość Henryka Sienkiewicza. Wsłuchani w niezwykle ciekawą opowieść „odwiedziliśmy kawał świata”, m.in. Londyn, Nowy Jork i Vevey, zgłębiając jednocześnie wiedzę dotyczącą faktów z życia autora, którego utwory: W pustyni i w puszczy, Quo vadis i Latarnik już znamy. W maju będziemy omawiali nowelę „Sachem”.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Pani Agnieszce za przyjęcie naszego zaproszenia. Stwierdzamy jednogłośnie, że „zaraziła” (może obecnie to źle kojarzące się słowo) nas Pani swoją pasją! Mamy nadzieję, że staniemy się kiedyś „literackimi globtroterami”. Póki co – czekamy na kolejne publikacje! Do zaś!😀

Dominika Miśkowiec i uczniowie klasy VIII