Zaproś mnie na swoją lekcję: "Śląsk? Zapraszam!"

4 czerwca, tym razem uczniów klasy VI, w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję, odwiedziła Pani Marzena Buszka organizatorka wirtualnej wyprawy na Śląsk, do Rydułtów! W lekcji uczestniczyła także Pani Magdalena Gombos – wychowawczyni klasy VI.

Śląsk? Zapraszam!

Jakże wielkie było nasze zdziwienie, gdy po wejściu do „sali” zobaczyliśmy Panią Rechtorkę w tradycyjnym stroju! Pani Marzena, w pięknej galandzie (wianku) wymieniała nazwy pozostałych elementów ubioru. Patrząc na Gościa, mieliśmy wrażenie, że naprawdę znaleźliśmy się na Śląsku!

Podczas „wyprawy” mogliśmy też obejrzeć Szarlotę – najwyższą w Europie hałdę stożkową, powstałą z odpadów pokopalnianych, która jest podobna do wzgórza hollywoodzkiego w Los Angeles :)

Oczywiście, skoro przyszło nam „odwiedzać” Śląsk, nie mogło przecież zabraknąć ślōnskiej godki! Pani Marzena wyjaśniła, że gruba to nie przymiotnik o pejoratywnym zabarwieniu, ale kopalnia. Mieliśmy również okazję wysłuchać ślōnskiej godki zaprezentowanej przez dwóch uczniów naszej Rechtorki, która wspomniała, że na co dzień, również w szkole, dzieci mówią gwarą.

Potem „przenieśliśmy” się do chałpy, aby razem z familijo poschraniać bajzel. Po skończonej pracy starziki, czyli oma i opa (w brylach) rozdali bajtlom bombony schowane w szranku :) Mamulka mogła w tym czasie pomaszkiecić w boncloku dobry obiad, czyli kluski z modrą kapustą i roladą,      a na deser – szpajzę.

Po przedstawieniu rarytasów kuchni śląskiej Pani Rechtorka opowiedziała o Barbórce i panujących na Śląsku zwyczajach, m. in. o śmiyrguście           i szkubkach. Poznaliśmy także znaczenie zwrotu mieć Abrahama. Mamy nadzieję, że wszyscy go będziemy mieli!

W związku z tym, że ta niezwykle miła lekcja odbyła się w tygodniu, w którym obchodziliśmy Dzień Dziecka, Pani Marzena złożyła nam piękne życzenia, mówiąc gwarą śląską, oczywiście:

Dzisio bajtli świyntowani

Bestoż momy winszowani.

Życza Wom fest fajnych graczek,

A przy tymu mało płaczek!

Bardzo serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi za przyjęcie zaproszenia! Mamy nadzieję, że odwiedzi nas Pani „na żywo”. Obiecujemy, że szeroko otworzymy dźwiyrze i przygotowujemy dużo bombonów! A jak się dobrze postaramy, to też pomaszkiecimy w boncloku! Oczywiście zaśpiewamy fest porządnie po góralsku, zatem do zaś!

Przypominamy, że w niezwykłych e-lekcjach – jak dzisiejsza z Panią Marzeną – uczestniczymy w ramach akcji zainicjowanej przez Panią Magdalenę Krajewską i Panią Irminę Żarską! Dziękujemy za tę możliwość!

Dominika Miśkowiec i uczniowie klasy VI