Co robią szkuty w paryi? Fascynujące spotkanie z regionem i gwarą podkarpacką

14 kwietnia, w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję, gościliśmy Pana Marcina Michalika, który „zabrał” nas na Podkarpacie!

Co robią szkuty w paryi?

Fascynujące spotkanie

z regionem i gwarą podkarpacką

Była to kolejna (trzecia w tym roku szkolnym) e-lekcja, zorganizowana oczywiście w ramach wspaniałej akcji zainicjowanej w maju 2020 roku przez Panią Magdalenę Krajewską i Panią Irminę Żarską.

Na początku podróży „znaleźliśmy” się w Mielcu, mieście piłkarza Grzegorza Laty, samolotów i helikopterów, jak również siedzibie różnych, znanych nam doskonale firm.

Następnie „pojechaliśmy” do Kolbuszowej, w której, dzięki krokodylowi, poczuliśmy się najpierw „egzotycznie”, by potem wrócić do tego, co polskie i tradycyjne, czyli do Skansenu Osady Lasowiackiej.

Podczas niezwykłej e-lekcji poznaliśmy także tajniki gwary podkarpackiej, która nie wywiodła nas do paryi oraz kulinarne rarytasy, np. kapustę ziemniaczaną, nie zawierającą, de facto, ani grama tego warzywa😊

Do tej wspaniałej uczty przy gwarowo-kulturowo-kulinarnym tyglu zasiedli Sądeczanin mieszkający na Podkarpaciu, nowosądeczanka bytująca w Nowym Targu i Górale Podhalańscy z Brzegów. Zajęcia określamy jako bardzo „smaczne”! Nasze języki, dosłownie i w przenośni, są wielce uraczone!

Bardzo serdecznie dziękujemy za lekcję, nad którą patronat sprawowała urocza muszka Naszego Gościa! Mamy nadzieję na spotkanie pod >>Ikarem<<. Nazbieramy czarnych baranów (nie owiec!) na Podhalu i zrobimy z nich w Mielcu wyborny sok! Do zaś!

Dominika Miśkowiec i uczniowie klasy VIII