„MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA”

MAŁA CHMURKA W KRAINIE SŁOŃCA” to trzeci moduł innowacji pedagogicznej „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” realizowany przez wychowawcę Grażynę Stasik z uczniami klasy 2 i 3. Do realizacji zadań z tego modułu wspólnie wybraliśmy książkę Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”. Sądząc po reakcjach dzieci „to był świetny wybór”. Razem z Kazikiem przemierzaliśmy Afrykę i przeżywaliśmy wspaniałe przygody. Po przeczytaniu i omówieniu lektury przebraliśmy się za głównego bohatera oraz wykonaliśmy różne dodatkowe zadania. Były filmy o życiu w Afryce, tańce afrykańskie oraz różnorodne prace plastyczne. W ramach zadań świętowaliśmy także Dzień Ziemi. Najpierw zrobiliśmy to zdalnie. Rozwiązywaliśmy łamigłówki i oglądaliśmy filmy edukacyjne. Dzieci wspólnie z rodzicami uczestniczyły w sprzątaniu kawałka Ziemi w swoim najbliższym otoczeniu. Po powrocie do szkoły mieliśmy pogadankę o recyklingu i zrobiliśmy plakaty „Dzień Ziemi”, a w pobliżu szkoły zbieraliśmy śmieci. Wykonaliśmy także lapbooki o bohaterze naszej lektury, uzupełniliśmy lekturniki i zorganizowaliśmy lekcje czytelnicze pod chmurką. Do trzeciego modułu innowacji z wielkim zaangażowaniem zrealizowaliśmy scenariusz autorstwa Pani Honoraty Szaneckiej. Dzięki akcji czytelniczej w ramach innowacji pedagogicznej wzrosło tempo czytania uczniów. Niektórzy z nich przełamali swoje lęki związane z występami publicznymi np. podczas zajęć zdalnych. Znacznie wzrosła także umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania. Dziękujemy za wspaniałą przygodę z lekturą.