LEKCJA MUZEALNA ONLINE

>>Szkoła moich przodków<<

28 stycznia br. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawej lekcji muzealnej „Szkoła moich przodków”, którą w oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach – Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego przeprowadziła Pani Paulina Bies.

Podczas prelekcji „przenieśliśmy się” do sali Męskiego Gimnazjum Rządowego, do którego w latach 1874–1886 uczęszczał Stefan Żeromski. Pani Prowadząca bardzo dokładnie przedstawiła życiorys pisarza, nawiązując jednocześnie do treści lektury Syzyfowe prace poprzez wskazywanie w niej fragmentów zaczerpniętych z jego biografii.

W dalszej części spotkania poznaliśmy przedmioty niezbędne uczniowi uczęszczającemu do dziewiętnastowiecznej szkoły: tabliczkę, drewniany piórnik, kajet, liniuszek, pióro złożone z obsadki i stalówki oraz dekę – drewniany, prostokątny tornister. Mogliśmy także obejrzeć bardzo elegancki strój gimnazjalisty, który stanowił „wizytówkę” placówki poza jej murami.

Podczas zajęć Pani Paulina opowiedziała także o systemie karania uczniów. Najczęściej stosowano: klęczenie na grochu, „kozę”, „łapy”, „oślą ławkę” i „wilczy bilet”. Uświadomiliśmy sobie, że współczesna szkoła i obowiązujące w niej zasady są zdecydowanie lepsze od tych panujących w XIX w.

Na zakończenie tego niezwykle zajmującego spotkania Artur wykorzystał możliwość zadawania ciekawych pytań, dotyczących wystroju sali.

Lekcja, przeprowadzona przez Panią Paulinę Bies, stanowi doskonały wstęp do omawiania lektury Syzyfowe prace. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy przebiegnie ono bezboleśnie i nie okaże się syzyfową pracą.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Paulinie Bies i Pani Magdalenie Del, dzięki której mogliśmy „przemieszczać się” po sali.

Za przyjęcie zaproszenia na prelekcję dziękujemy także Pani Beacie Nowobilskiej i Pani Grażynie Stasik, która podczas egzaminu maturalnego odwołała się właśnie do twórczości Stefana Żeromskiego, dlatego udział w dzisiejszym spotkaniu – jak nam później zdradziła – był okazją do przywołania miłych wspomnień.

W załączeniu zdjęcia lekcji oraz skany podziękowań dla Pani Pauliny i Pani Magdaleny.

Dominika Miśkowiec

i uczniowie klasy VIII