Siódmoklasistów potyczki z polszczyzną…

„Jeśli rozmawiasz z kimś w języku, który ta osoba rozumie,

to, co mówisz, przemawia do niego.

Jeśli rozmawiasz z nim w jego ojczystym języku –

trafia to wprost do jego serca.”
   /Nelson Mandela/

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń mających miejsce w Bangladeszu w 1952 roku. Zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego.

Z obchodami MDJO wiążą się ogólnopolskie działania pod patronatem Rady Języka Polskiego, Narodowego Centrum Kultury i Prezydenta RP. Przykładem jest kampania społeczno-edukacyjna Ojczysty – dodaj do ulubionych  oraz kampania Ty mówisz – ja czuję. Dobre słowo – lepszy świat. Celem pierwszej jest kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny. Druga natomiast ma przeciwdziałać zjawisku przemocy słownej.

W ramach obchodów tego święta uczniowie klasy VII wzięli udział w lekcji, podczas której:

• obejrzeli film nagrany przez studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego;
  • rozwiązywali quiz językowy w formie gry Kahoot, zatytułowany Potyczki z polszczyzną.

Uczniowie udzielali odpowiedzi na 35 pytań odnoszących się do znajomości: frazeologizmów, archaizmów, ortografii, interpunkcji, gramatyki oraz  bohaterów i autorów lektur szkolnych. Rozwiązywanie zadań wymagało od uczestników  kreatywnego myślenia, jak również poczucia humoru.

Za przygotowanie cennego materiału, służącego m.in. uwrażliwianiu uczniów na poprawne posługiwanie się polszczyzną, składam serdeczne podziękowania zespołowi zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (kadrze Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego).

Dominika Miśkowiec