Patronem Szkoły jest Władysław Zamoyski

Wiersz o Patronie Szkoły 

  

 

WŁADYSŁAW ZAMOYSKI - nasz Parton

          Władysław Zamoyski urodził się 18 listopada 1853 roku we Francji. Mama jego to Jadwiga Działyńska, tata Władysław. Ojcem Jadwigi, czyli dziadkiem Władysława był Tytus Działyński, założyciel Biblioteki Kórnickiej. Jako mały chłopiec Władysław przebywał 2 lata  ze swoją babcią w Polsce, ponieważ jego rodzice pracowali za granicą. Tata był bowiem politykiem- dyplomatą. Władyś (tak go nazywano)  miał młodszego brata Witolda i dwie młodsze siostry. Obie miały to samo imię- Maria, niestety pierwsza córka państwa Zamoyskich zmarła mając roczek.

 

Mama                            Tata

Jadwiga                             Władysław

                       Dzieci

Władysław   Witold     Maria      Maria

 

         Władysław wychowywał się w Kórniku, ale dużo podróżował, bywał w Paryżu. Rzymie. W przyszłości chciał zostać księdzem albo żołnierzem. Gdy miał 15 lat zmarł jego ojciec, a 6 lat później na ciężką chorobę zmarł także brat Witold. W latach swojej młodości Władyś pilnie się uczył, był w wojsku, jednak po nieudanej próbie zdania egzaminów na studia zdecydował o wyjeździe.

        W 1879 roku pojechał na wystawę do Sydney (Australia). Był współorganizatorem ekspozycji.  W czasie podróży zbierał różne eksponaty przyrodnicze i etnograficzne. Dzisiaj znajdują się one na wystawie w Kórniku. Odwiedził także Tasmanię, Nową Kaledonię, Stany Zjednoczone. Z każdej podróży przywoził przeróżne „skarby”. Przywiózł między innymi szkielet Australijczyka, bumerang, narzędzia z epoki kamienia łupanego i mnóstwo fotografii z tamtych terenów. Bardzo miło wspominał te podróże, bowiem kochał  przyrodę. Jego podróże trwały 2 lata.

        W czasie podróży Władysław otrzymał wiadomość o śmierci wuja Jana Działyńskiego , a zarazem dowiedział się, że odziedziczył  Kórnik. Był bardzo dobrym i oszczędnym gospodarzem. Mieszkał w skromniutkim pokoju tak, że każdy myślał, iż jest to pokój służącego. Gdy wyjeżdżał do Poznania zabierał garnczek z kaszą, żeby nie tracić pieniędzy w restauracjach.  We wszystkich pracach pomagała i doradzała mu matka. Razem pilnie dbali o interesy polskie ratując majątki przed Prusakami. Matka założyła szkołę życia dla dziewcząt i kobiet. Jedyną rozrywką dla Zamoyskiego były polowania. Innych rozrywek nie miał, pracował i pracował… Niestety jego praca dla Polski nie podobała się Niemcom, a były to czasy gdy Wielkopolska była w ich rękach. Władysław musiał wyjechać.

       Następny ważny etap w jego życiu to kupno Zakopanego. Była to wtedy znana miejscowość, przyjeżdżali tu na odpoczynek sławni Polacy. Właścicielami byli Niemcy, którzy przez wycinanie lasów niszczyli te tereny. Gdy jeden z właścicieli zbankrutował Zakopane wystawili na licytacje. Nie znalazł się żaden Polak, który posiadałby pieniądze za zakup. Zmartwiony, że miejscowość dostanie się w obce ręce, Zamoyski zaciągnął długi i sam kupił Zakopane. W czasie licytacji jego przedstawiciel podnosił cenę o centa i tak mówiono, że „Zamoyski kupił Zakopane za centa”. Dla wszystkich była to dobra wiadomość, a Władysia nazwano „zbawcą Tatr”.

       Dużo dobrego zrobił Zamoyski na tym terenie, między innymi brał udział w budowie kolei z Chabówki do Zakopanego, pracował w różnych towarzystwach i to co dla nas najważniejsze –budował szkoły. W kronice naszej szkoły znajdziemy tekst mówiący, że pan Zamoyski wysłał swojego zarządcę- Wincentego Szymborskiego, aby zbudować szkołę w Brzegach.

      Pani Jadwiga Działyńska przeniosła swoją szkołę dla dziewcząt także do Zakopanego. O Zamoyskim pisano:” Nie było w Zakopanem ani jednej sprawy, ani inwestycji, której by hrabia nie brał udziału. Telefony, rozszerzenie poczty, szkoły, muzea itp.

      Jednak najważniejszą zasługą Władysława było uratowanie Morskiego Oka. Gdyby nie jego walka nie byłoby tego pięknego zakątka w Polsce. Walka ta trwała aż 20 lat. W czasie I wojny światowej Zamoyski przebywając w Paryżu piórem i słowem walczył o sprawę polską. W 1920 roku wrócił już do wolnej ojczyzny. Ciężkie chwile przeżywa hrabia, gdy w 1923 roku umiera jego matka.

       20 czerwca 1924 roku Władysław podpisuje akt zrzeczenia się swego majątku na rzecz Ojczyzny i Rodaków. Tworzy on Fundację Kórnicką. Umiera 3 października 1924 roku.

       Władysław Zamoyski był szlachetnym i dobrym człowiekiem. Pracował od rana do nocy, odmawiając sobie wszelkich rozrywek; nie pił, nie palił, bardzo skromnie mieszkał i odżywiał się, spał na twardej desce. Był skąpy, ale tylko dla siebie, na cele społeczne oddał dosłownie wszystko co miał. Dzisiaj dzięki niemu możemy cieszyć się widokiem Morskiego Oka, spacerować po Tatrach, zwiedzać zamek w Kórniku i podziwiać wspaniałe okazy drzew i krzewów w kórnickim ogrodzie. 

NAJWAŻNIEJSZE DATY

 18 listopad 1853- przychodzi na świat Władysław Zamoyski

1868- śmierć ojca

1874- śmierć brata

1879- wyjazd do Australii

1880- Władysław odziedziczył Kórnik

1889- kupno Zakopanego

1899- otwarcie trasy Chabówka-Zakopane

1902-koniec walki o Morskie Oko

1823- umiera matka Zamoyskiego

1924-Władysław zrzeka się majątku i tworzy Fundację Kórnicką

3 październik 1924- śmierć Władysława

 

WŁADYSŁAW   ZAMOYSKI

Opracowały: Małgorzata Rabiańska-Para

Grażyna Stasik