Zaproś mnie na swoją lekcję: "Kodowanie z Edgarem Allanem Poe!"
24 czerwca, niestety ostatni już raz w tym roku szkolnym, mieliśmy przyjemność podejmować kolejnego, niezwykłego Gościa, który „odwiedził” nas w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję. Tą wyjątkową osobą była Pani Anna Pająk, łącząca się z nami z północy Polski – z Żuław.
Kodowanie z Edgarem Allanem Poe!
24 czerwca, niestety ostatni już raz w tym roku szkolnym, mieliśmy przyjemność podejmować kolejnego, niezwykłego Gościa, który „odwiedził” nas w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję. Tą wyjątkową osobą była Pani Anna Pająk, łącząca się z nami z północy Polski – z Żuław.
Tym razem, podczas e-lekcji, nie poznawaliśmy języka i kultury regionu zamieszkiwanego przez Panią Annę – to czeka nas, mamy nadzieję, kiedy indziej :) Nasz Gość przygotował inną niespodziankę – kodowanie, tworzenie chmur wyrazowych i programowanie!
Przed spotkaniem każdy miał za zadanie przeczytać fragmenty utworu Zagłada domu Usherów autorstwa Edgara Allana Poe. Dlaczego? Powód był bardzo ważny: musieliśmy, za pomocą „czekoladki”, rozszyfrować podane przez Panią Annę hasła, będące odpowiedziami na pytanie dotyczące nastroju grozy i tajemniczości w poznanych fragmentach dzieła tego amerykańskiego pisarza, uważanego za prekursora noweli kryminalnej. Oczywiście, mówiąc o czekoladce, nie mamy na myśli smakołyku powstającego z ziaren kakaowca, ale jeden z szyfrów harcerskich, którego tajniki odkrył przed nami nasz Gość. Musimy przyznać, że bardzo przypadł nam do gustu, a może „do smaku” :) ten sposób kodowania informacji i z pewnością będziemy go wykorzystywać!
Po „tajemniczych” znakach przyszedł czas na chmury wyrazowe, stworzone za pośrednictwem aplikacji Festisite. Mieliśmy okazję powtórzyć wiadomości dotyczące różnych motywów i gatunków literackich. Najbardziej uniwersalnym utworem okazała się II część Dziadów Adama Mickiewicza :) Dowiedzieliśmy się także, że dzięki Festisite możemy generować rebusy i labirynty, które na pewno przydadzą nam się do konstruowania pokojów zagadek. Już dzisiaj wiemy, że czeka nas wspaniała przygoda!
To jednak nie wszystkie atrakcje „serwowane” przez naszego Gościa. Pani Anna nauczyła nas również tworzyć kody QR! Dzięki nim możemy „ukryć” wiele informacji, a specjalna aplikacja pozwoli nam je odczytać. To kolejny „wynalazek”, o którym z pewnością nie zapomnimy. Nawet nie mieliśmy pojęcia, że różne nowinki technologiczne pozwolą uczynić nasze lekcje bardziej atrakcyjnymi!
Ostatnim już elementem naszej wyjątkowej e-lekcji było „spożycie deseru” w postaci nauki programowania z grą Run Marco. Był w tym deserze chyba jakiś bakcyl, ponieważ go złapaliśmy i będziemy „podróżować” dookoła świata z Zośką albo Markiem.
Bardzo żałujemy, że te niezwykłe zajęcia minęły niestety także niezwykle szybko. Chcąc odwdzięczyć się Pani Annie za przyjęcie naszego zaproszenia, zaśpiewaliśmy (już tradycyjnie) piosenkę na góralską nutę:
Dzisiok gościyliśmy Panią Anię,
Któro przygotowała nom syfry i kodowaniy!
Chmury wyrazowe tys były,
Syćkie nos miyło zaskocyły!
A na desyr z >>Run Marco<< programowaniy,
Za co na odległość ściskomy Panią Anię!
A tutaj efekt lekcji z naszym wspaniałym Gościem!
Jak już wspomnieliśmy, była to niestety ostatnia lekcja przeprowadzona z ramach akcji zainicjowanej przez Panią Magdalenę Krajewską i Panią Irminę Żarską. Mamy nadzieję, że ostatnia, ale tylko dlatego, że kończy się rok szkolny. Chcielibyśmy we wrześniu wznowić tę niezwykłą przygodę, którą przeżyliśmy dzięki uczestnictwu w projekcie „Zaproś mnie na swoją lekcję”. Jego Pomysłodawczyniom i wszystkim naszym Gościom jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość przeżywania wspaniałych emocji, zdobycie cennej wiedzy i wielu umiejętności. Wzruszaliśmy się wielokrotnie! Płakaliśmy też ze śmiechu! Najbardziej wartościowe jest chyba to, że uczyniliśmy krok na drodze poznania samych siebie. To była wspaniała karuzela wrażeń, z której nie chcemy w ogóle wysiąść! Dziękujemy, że chcieliście „odwiedzić” Podhale i naszą małą szkołę w Brzegach! Do zaś!
Dominika Miśkowiec i uczniowie klasy VII
Zdjęcia