Zaproś mnie na swoją lekcję: "Centony i kaligramy jako źródło wieloznaczności wierszy".
Za nami kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję. 27 maja gościliśmy Pana Macieja Pabiska, który uczył nas, jak należy stworzyć kaligram oraz przyrządzić smaczny „bigos literacki” – centon!
Centony i kaligramy
jako źródło wieloznaczności wierszy
Za nami kolejne spotkanie w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Zaproś mnie na swoją lekcję. 27 maja gościliśmy Pana Macieja Pabiska, który uczył nas, jak należy stworzyć kaligram oraz przyrządzić smaczny „bigos literacki” – centon!
Na początku tej niezwykłej lekcji nasz Gość odkrył przed nami tajniki „blackout poetry”, czyli kreatywnej poezji powstającej w wyniku zakreślania na kartce wybranych słów. W ten sposób każdy z nas może być poetą, tworząc centon tradycyjny lub cyfrowy – za pośrednictwem aplikacji Blackout Bard. Pan Maciej prezentował nam także przykłady „bigosów literackich”, przygotowanych przez uczennice liceum, w którym uczy języka polskiego. Przekonaliśmy się, że wystarczy wybrać z tekstu zaledwie kilka wyrazów, aby powstało nowe dzieło. Wysłuchaliśmy również utworu Jarosława Lipszyca Lalka Barbie (ze zbioru Mnemotechniki), skompilowanego z informacji dotyczących powieści Bolesława Prusa i zabawki, najbardziej pożądanej przez dziewczynki na całym świecie. Autor stworzył ww. tekst, bazując na definicjach haseł zawartych w Wikipedii.
Po tzw. „wierszach z odzysku” przyszedł czas na kaligram, którego wersy tworzą charakterystyczny układ graficzny, obrazujący treść utworu. Musimy się pochwalić, że nie mieliśmy problemów z odczytywaniem zaproponowanych przez Pana Macieja wierszy! Nasz Gość zaprezentował nam także filmy przedstawiające kaligramy oraz zachęcił nas do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez jedną z warszawskich szkół podstawowych.
Chcąc dać upust męczącym nas nadal talentom, musieliśmy śpiewająco zakończyć nasze spotkanie:
Ucylimy siy dzisiok o kaligramie i centonie!
Spociły siy nom troske skronie!
Warzyć bigos literacki już bedziymy.
Poetami zostaniymy.
A ze cytatów duzo znomy,
Syćkie wnet wykorzystomy!
Jesteśmy bardzo wdzięczni Gościowi za przyjęcie zaproszenia! Narobimy takiego „bigosu literackiego” na Podhalu, że będzie Pan z nas dumny jak fiks! Byleby nie skończyło się „blackoutem” podczas tworzenia „blackout poetry” i kaligramów różnej maści, nie tylko zwierzęcej.
Przed nami kolejne spotkania w ramach tej wspaniałej akcji, której inicjatorkami są: znana nam już Pani Magdalena Krajewska oraz Pani Irmina Żarska. Dziękujemy ustawicznie za ten niezwykły pomysł i jego realizację!
Dominika Miśkowiec i uczniowie klasy VII
zdjęcia