Przyjaciele Zippiego 2021

KIM JEST ZIPPI? Zippi to patyczak. Jego przyjaciółmi jest grupka dziewczynek i chłopców z klasy 2 i 3.

Nasz przyjaciel mieszka w sali lekcyjnej, w której się uczymy. Wszyscy się o niego troszczymy. Razem z nim uczestniczymy w zajęciach z programu „Przyjaciele Zippiego”. To międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Jest to cykl spotkań realizowanych z dziećmi w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały. Realizując poszczególne zajęcia, nie mówimy dzieciom, co mają robić, ani „To rozwiązanie jest dobre, a tamto złe”. Natomiast zachęcamy dzieci do analizowania sytuacji życiowych i zastanawiania się nad możliwościami postępowania w tych sytuacjach. Wychowawca klasy zrealizował z uczniami 3 części programu:

1.UCZUCIA - dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać uczucia: smutku, szczęścia, złości, radości, zazdrości i zdenerwowania. Poznały sposoby poprawiania własnego samopoczucia.

2. KOMUNIKACJA w ramach tej części dzieci uczyły się komunikacji: słuchania innych, proszenia o pomoc, mówienia tego, co chcą powiedzieć nawet w niesprzyjających okolicznościach.

3. PRZYJAŹŃ – dzieci uczyły się jak nawiązać i zachowywać przyjaźnie, jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem. Ćwiczyły, jak mówić przepraszam i jak godzić się z przyjacielem.

Podczas spotkań korzystamy z opowiadań, barwnych obrazków. Oprócz tego rysujemy, ogrywamy role i dobrze się bawimy.