Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim.

LEKCJA MUZEALNA ONLINE


Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim

LEKCJA MUZEALNA ONLINE

           18 lutego br. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawej lekcji dotyczącej powstania w getcie warszawskim. Zajęcia przeprowadziła Pani Agnieszka Popławska – pracownik Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

           Na początku lekcji Pani Agnieszka przybliżyła nam informacje na temat tradycji i kultury żydowskiej, powstania Izraela oraz Holocaustu. Następnie wyjaśniła symboliczne znaczenie kwiatów, jakimi są żonkile, związane z postacią przywódcy powstania – Marka Edelmana. Opowiedziała także o akcji społeczno-edukacyjnej, podczas której wolontariusze – w celu upamiętnienia heroicznego zrywu żydowskich bojowców, 19 kwietnia – rozdają przechodniom papierowe żonkile. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, odbyła się ona wirtualnie.

     W dalszej części zajęć wykonywaliśmy zadania zamieszczone w karcie pracy. Na podstawie cytatów i rysunków szukaliśmy odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy powstańcy mieli szanse na zwycięstwo?
  • Jakie problemy napotkali powstańcy podczas walki?
  • Jak starali się je rozwiązać?
  • Co mogły czuć te osoby?

         Spotkanie zakończyło się prezentacją (m. in. map getta i zrzutów ekranu z filmuNie było żadnej nadziei), podczas której Pani Agnieszka, w niezwykle zajmujący sposób, opowiadała o przebiegu powstania.

         Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie nam dane odwiedzić Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

 

Dominika Miśkowiec

i uczniowie klasy VIII

zdjęcia (pdf)