Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim.
LEKCJA MUZEALNA ONLINE
18 lutego br. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawej lekcji dotyczącej powstania w getcie warszawskim. Zajęcia przeprowadziła Pani Agnieszka Popławska – pracownik Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie....
Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim
LEKCJA MUZEALNA ONLINE
18 lutego br. uczestniczyliśmy w bardzo ciekawej lekcji dotyczącej powstania w getcie warszawskim. Zajęcia przeprowadziła Pani Agnieszka Popławska – pracownik Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Na początku lekcji Pani Agnieszka przybliżyła nam informacje na temat tradycji i kultury żydowskiej, powstania Izraela oraz Holocaustu. Następnie wyjaśniła symboliczne znaczenie kwiatów, jakimi są żonkile, związane z postacią przywódcy powstania – Marka Edelmana. Opowiedziała także o akcji społeczno-edukacyjnej, podczas której wolontariusze – w celu upamiętnienia heroicznego zrywu żydowskich bojowców, 19 kwietnia – rozdają przechodniom papierowe żonkile. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, odbyła się ona wirtualnie.
W dalszej części zajęć wykonywaliśmy zadania zamieszczone w karcie pracy. Na podstawie cytatów i rysunków szukaliśmy odpowiedzi na następujące pytania:
- Czy powstańcy mieli szanse na zwycięstwo?
- Jakie problemy napotkali powstańcy podczas walki?
- Jak starali się je rozwiązać?
- Co mogły czuć te osoby?
Spotkanie zakończyło się prezentacją (m. in. map getta i zrzutów ekranu z filmuNie było żadnej nadziei), podczas której Pani Agnieszka, w niezwykle zajmujący sposób, opowiadała o przebiegu powstania.
Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie nam dane odwiedzić Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Dominika Miśkowiec
i uczniowie klasy VIII
zdjęcia (pdf)