OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO

Czy Górale Podhalańscy wiedzą,

kim jest knop, a czym – szłapa?

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, które ma przypominać o potrzebie ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO w 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń mających miejsce w Bangladeszu w 1952 roku. Zginęło wówczas pięciu studentów domagających się nadania ich językowi rodzimemu – bengalskiemu – statusu języka urzędowego.

W ramach obchodów tego święta uczniowie klasy VII i klasy VIII wzięli udział w lekcji, której zasadniczą część stanowiły zabawy językowe zatytułowane Potyczki z polszczyzną. Miały one formę gry Kahoot, poprzedzonej filmowym wprowadzeniem, przygotowanym przez pracowników i studentów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uczniowie udzielali odpowiedzi na pytania:

• odnoszące się do znajomości frazeologizmów; dialektyzmów; sposobu tworzenia przymiotników odmiejscowych; archaizmów; paronimów, czyli wyrazów mylonych;
  • odwołujące się do wiedzy historycznoliterackiej, dotyczące: autorstwa tzw. skrzydlatych słów, czyli powszechnie znanych i często przytaczanych wypowiedzi; autorstwa i treści tekstów poetyckich; imion i nazwisk polskich noblistów i noblistek literackich.

Należy dodać, że dobór tekstów literackich uwzględniał fakt, iż rok 2022 został ogłoszony – między innymi – Rokiem Romantyzmu Polskiego i Marii Konopnickiej.

Składam serdeczne podziękowania pracownikom Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego – członkom zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego za przygotowanie cennego materiału służącego popularyzacji wiedzy o naszym języku ojczystym.

Dominika Miśkowiec