Historycznie, patriotycznie i integracyjnie podczas VI Rajdu Szaroty

Historycznie, patriotycznie i integracyjnie

podczas VI Rajdu Szaroty

27 maja br. jedna uczennica klasy V, dziewięcioro uczniów klasy VII i pięć uczennic klasy VIII wzięło udział w VI Rajdzie Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”, organizowanym przez Gminę Poronin, Szkołę Podstawową im. Bronisława Czecha w Nowem Bystrem, Pana Zbigniewa Sikorę i OSP Nowe Bystre.

Uczniowie, pierwszy raz, bardzo godnie reprezentowali naszą szkołę w trakcie tego wydarzenia.

Główne cele rajdu to:

• zapoznanie z historią pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”,
  • upamiętnienie miejsc związanych z polskimi organizacjami niepodległościowymi z lat II wojny światowej.

Harmonogram rajdu przedstawiał się następująco:

• rozpoczęcie na Placu Niepodległości w Zakopanem;
  • przemarsz na cmentarz przy ul. Nowotarskiej oraz złożenie kwiatów na zbiorowej mogile ofiar II wojny światowej oraz oddanie hołdu pomordowanym w „Katowni Podhala”;
  • wyjazd na Gubałówkę;
  • przemarsz pod pomnik upamiętniający rozstrzelanych 7 listopada 1943 roku, znajdujący się w Nowem Bystrem-Słodyczkach;
  • przemarsz pod pomnik rozstrzelanych 23 października 1943 roku, usytuowany w Nowem Bystrem-Maciuźni oraz odczytanie nazwisk poległych;
  • przemarsz pod budynek remizy OSP w Nowem Bystrem, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca Alojzego Polaka – walczącego w oddziale „Szaroty”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, kanapki przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowem Bystrem, które na szczyt Gubałówki dostarczyli Panowie Strażacy z OSP Nowe Bystre, a na zakończenie – ciepły posiłek, zapewniony również przez wyżej wspomniane Panie.

Bardzo serdecznie dziękujemy organizatorom i wszystkim służbom czuwającym nad naszym bezpieczeństwem! Do zobaczenia za rok – podczas kolejnej edycji tego wspaniałego przedsięwzięcia!

Magdalena Szyszka-Janicka i Dominika Miśkowiec