Burza mózgów

Uczniowie klasy trzeciej realizują zagadnienia z kursu Burza mózgów zorganizowanego przez Fundację Orange. Podczas zajęć będą odkrywać, jak i gdzie działa sztuczna inteligencja, jakie niesie szanse i zagrożenia. Aktualnie biorą udział w projekcie edukacyjnym Megamisja, ale Burza mózgów pozwoli im także spojrzeć na nowoczesne zjawiska i otrzymać porcję wiedzy o tym co niesie rozwój technologii cyfrowej. Sztuczna inteligencja to nie robot z przyszłości, a zjawisko, które towarzyszy nam każdego dnia. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, że sztuczną inteligencję każdy z nas już spotkał. Analizuje ona dane, uczy się, wyciąga wnioski i doskonali, tworzy algorytm i zarządza jego zmianą – bez udziału człowieka. Coraz szersze jest jej zastosowanie w medycynie, ekonomii czy edukacji. Sztuczna inteligencja to nie tylko zjawisko technologiczne, ale i społeczne czy etyczne. Dlatego dobrze, żeby dzieci przyjrzały się i zastanowiły, jaki ma na nas wpływ, jakie niesie możliwości, ale i zagrożenia. W świecie pełnym technologii wiedza o nowoczesnych zjawiskach i umiejętność krytycznego myślenia – to cenna rzecz. Fundacja, wspólnie z Lofi Robot dostarcza nam niezbędnej wiedzy, ale także poczucia zrozumienia cyfrowych zjawisk.

Na pierwszych zajęciach dzieci poznały pojęcie sztuczna inteligencja i zastawiały się w czym komputery są lepsze od człowieka. Zajęcia praktyczne realizowaliśmy z aplikacją Scratch. Wykorzystaliśmy syntezator mowy i tak powstał najprostszy program z syntezatorem mowy i interaktywna gra-nauka liczb w języku obcym.