Odkrywania świata emocji na zajęciach świetlicy szkolnej

Uczniowie biorący udział w zajęciach świetlicy szkolnej uczestniczyli w cyklu spotkań związanych z emocjami.  Podczas ćwiczeń wykorzystano książkę ‘WIELKA KSIĘGA EMOCJI”. Pozycja ta przedstawia bogactwo naszych uczuć, które są zobrazowane za pomocą pięknych opowieści, a także kolorowych ilustracji. Dzieci miały okazje poznać świat własnych uczuć i emocji np. gniew, strach, smutek, radość, złość…. Dowiedziały się też, jak ważne jest dostrzeganie emocji swoich oraz drugiej osoby, a także jak odpowiedzialnie sobie z nimi radzić. W czasie zajęć nie zabrakło zagadek i zabaw związanych z emocjami. Wykorzystywaliśmy również kolorowe obrazki, gry, opowiadania, wiersze, piłki, woreczki i inne przybory. Nasze emocje próbowaliśmy ilustrować ruchem, zabawą, a poza tym systematycznie ćwiczyliśmy właściwy oddech. Poznaliśmy również znaczenie wielu powiedzeń związanych z uczuciami np. „strach ma wielkie oczy”, „kamień spadł mi z serca”. Świetliczaki wiedzą, że emocje pełnią fundamentalne funkcje w naszym życiu, oraz że nazywanie ich jest ważne. Podstawą jest więc nauczenie się kontaktu z własnymi emocjami. Każde przeżycie wewnętrzne jest nam potrzebne, o czymś nas informuje.