„Świętujemy obchody Roku 2024, którego patronem jest Władysław Zamoyski”
Z czym kojarzy się nam dziś słowo patriotyzm? Z hucznym obchodzeniem świąt narodowych? Z głośnym nawoływaniem, że jest się Polakiem? A może z noszeniem przypinki orzełka na plecaku?
Prawdziwym patriotą był Władysław Zamoyski – patron Szkoły Podstawowej w Brzegach. Hrabia Zamoyski herbu Jelita urodził się w 1853 roku w Paryżu. Wychowywany był w duchu służby Ojczyźnie oraz oddaniu sprawom kraju. W 1889 roku kupił na licytacji dobra zakopiańskie, ocalając je od rabunkowej gospodarki leśnej i przejścia w obce ręce. Przyczynił się do budowy linii kolejowej Chabówka – Zakopane. Zaangażował się w sposób szczególny w spór o Morskie Oko. Dzięki Jego staraniom, trwający blisko 20 lat proces o pozostawienie Morskiego Oka w granicach autonomicznej Galicji, został 13.09.1902 roku rozstrzygnięty na korzyść Polaków. W końcu odzyskaliśmy to, co bliskie Naszemu sercu! Walka to była trudna i wyczerpująca, a przy tym obciążona ogromnymi kosztami. Jednak nie było to przeszkodą dla Zamoyskiego! Uparcie dążył do realizacji zamierzonych celów! Sam mówił, że na zbytki żadne nigdy sobie nie pozwalałem. Odmawiałem sobie wszystkiego, co mi się nie wydawało wprost niezbędnem. Ale gdzie sądziłem, że sprawa tego wymaga, wysiłków nie szczędziłem.
O wielkich zasługach patrona i jego rodziny nie zapominają uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Brzegach. W zeszłym roku zorganizowano konkurs poetycki i plastyczny ku czci Jadwigi Zamoyskiej. W tym roku szkolnym, za pomysłem Pani wicewójt Marii Kuruc oraz przy wsparciu Pani dyrektor Anny Owcy oraz Pani historyk Magdaleny Szyszki – Janickiej odbyła się gra terenowa, upamiętniająca osobę hrabiego. Jej celem było przybliżenie wiadomości dotyczących życia oraz działalności Władysława Zamoyskiego zarówno na Podhalu, w Polsce i za granicą. Była to również okazja do zaznajomienia się z podstawowymi informacjami z zakresu wiedzy o przyrodzie TPN.
Wydarzenie zostało zaplanowane na dzień rocznicy wygranej w Grazu, tj. 13.09 (uczniowie klas 1-4) oraz na 20.09 (uczniowie klas 5-8). Cóż to było za przedsięwzięcie! Dzieci ze szkół bukowiańskiej gminy ruszyły w niezwykła wyprawę, rozwiązując zagadki, analizując biografię Zamoyskiego oraz ciesząc się pięknem tatrzańskiej przyrody! Każdą placówkę reprezentowało sześciu uczniów, którzy podzieleni byli na dwie trzyosobowe grupy. Jedna grupa wyruszała spod remizy w Brzegach i kierowała się w stronę Morskiego Oka. Druga grupa rozpoczynała trasę w Bukowinie Tatrzańskiej, by udać się do Zakopanego i Kalatówek.
Drużyny poruszały się równolegle na dwóch trasach – pomiędzy poszczególnymi Punktami Kontrolnymi oraz wykonywały na określonej trasie następujące po sobie zadania. Zakończenie rywalizacji miało miejsce w szkole brzegowiańskiej, gdzie uczestnicy wykonali ostatnie zadanie – na podstawie informacji, zdobytych podczas wędrówki po trasach Gry. Miłym akcentem był poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów z Brzegów.
W trakcie Gry w powietrzu wyczuwano ducha rywalizacji! A walczyć było o co! Dzięki dobroci sponsorów uczestnicy mogli cieszyć się wspaniałymi nagrodami! Sportowe plecaki wypełnione zostały po brzegi voucherami, książkami o życiu Władysława Zamoyskiego i Jego walce o Morskie Oko, słodkościami czy akcesoriami do wędrówek górskich. Wyjątkową nagrodą był również komiks „Podhalański Gazda, czyli jak Wielkopolanin unowocześnił Podhale” autorstwa Weroniki Zubek – absolwentki Szkoły Podstawowej w Brzegach.
W sposób szczególny pragniemy podziękować tym wszystkim, którzy w swej hojności wsparli naszą inicjatywę. Słowa uznania kierujemy w stronę:
Gminy Bukowina Tatrzańska, Fundacji Zakłady Kórnickie, Klubu Władysława Zamoyskiego w Zakopanem, Powiatu Tatrzańskiego, Muzeum Tatrzańskiego, Stowarzyszenia Przewoźników Do Morskiego Oka, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Szerpów Nadziei, Kotelnicy Białczańskiej, Term Bania, Term Bukovina, Term Szaflary, Rabczańskiego Parku Linowego, Stacji narciarskiej Koziniec, Stacji narciarskiej Małe Ciche, Stacji narciarskiej Jurgów SKI, Stacji narciarskiej Rusiń-Ski, Schroniska Bukowina, Astyle stickers, GS Bukowina Tatrzańska, Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Sióstr Albertynek na Kalatówkach, Przewodników Tatrzańskich: Łukasza Huchera, Julii Wajdy, Kamila Drzymały, Dominika Remiasza, Dariusza Kuruca, Schroniska Roztoka, Koła Gospodyń Wiejskich w Brzegach, Parafii im. św. Antoniego w Brzegach, Rodziców i sympatyków Szkoły im. Władysława Zamoyskiego w Brzegach.
Uroczyste rozdanie nagród miało miejsce dnia 25 września 2024 roku w obecności Pani Kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego Zofii Kuczyńskiej, Pana Prezesa Fundacji Zakładów Kórnickich Dariusza Grzybka z przedstawicielami Fundacji Zakłady Kórnickie Panią Moniką Koralewską i Panem Andrzejem Stachurą, byłego Dyrektora szkoły w Brzegach Pana Piotra Boczka, radnego i sołtysa wsi Pana Piotra Zubka oraz Przewodniczącej KGW w Brzegach Pani HalinyZadora.
Podsumowanie.
Grupa młodsza (klasy 1-4):
I miejsce – SP nr 2 w Czarnej Górze
II miejsce – SP w Jurgowie
III miejsce – SP w Bukowinie Tatrzańskiej
Grupia starsza (klasy 5-8):
I miejsce – SP w Bukowinie Tatrzańskiej
II miejsce SP w Rzepiskach
III miejsce – SP nr 1 w Czarnej Górze
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Poniżej znajdują się zdjęcia z przebiegu gry – archiwum szkolne oraz z rozdania nagród –fotografia Piotr Łysakowski.